Nastolatek w gabinecie kosmetycznym. Czy to bezpieczne?

Zaskórniki i wągry u nastolatka to problem nie tylko natury estetycznej ale także zdrowotnej. Kłopot z niedoskonałościami może rzutować na stan skóry w przyszłości. W Healthy Beauty wiemy jak trudny jest czas dojrzewania dla nastolatka i jego skóry. Dlatego opracowaliśmy jako jedyny salon kosmetyczny w Warszawie procedury dla skóry osób młodych w wieku 12 – 13 lat. Sprawdź co zadziała u twojego nastolatka.

Czy można korzystać z zabiegów kosmetologicznych mając 13 lat?

Koniecznie! Ale nie wszystkie procedury nadają się do młodych cer. Skóra osoby młodej jest delikatniejsza, bardziej uwodniona, struktura kolagenowa jest gęstsza i mniej zwarta. Zachodzą intensywne procesy produkcji sebum, niekiedy również procesy zapalne. Dobra wiadomość jest taka, że skóra u nastolatka regeneruje się szybciej. Jeżeli zadbamy o nią odpowiednio wcześnie wraz ze specjalistą kosmetologiem, unikniemy blizn w przyszłości i wypracujemy właściwe nawyki higieniczne.

Jakie zabiegi kosmetologiczne dla 13 latka?

Przede wszystkim nie szkodzić. Dla cer młodych nie są wskazane zabiegi dla cer dojrzałych takie jak mikrodermabrazja czy mikronakłuwanie. Zabiegiem który świetnie sprawdzi się u osoby nastoletniej jest oczyszczanie manualne dzięki któremu:

 • usuniemy wągry i zaskórniki
 • poprawimy stan cery „na już”
 • ztonizujemy skórę

Następnym zabiegiem wskazanym dla młodych cer jest odpowiednio dobrany peeling chemiczny. Tak, dokładnie. Mówiąc o peelingu chemicznym mamy na myśli substancję, która złuszczy zewnętrzną warstwę komórek naskórka odtykając pory. Każdorazowo taki kwas jest dobierany przez specjalistę kosmetologa. Naskórek składa się kilkudziesięciu warstw martwych komórek. Złuszczamy tylko te powierzchowne, dzięki czemu pory w których dotychczas zalegały zanieczyszczenia- odtykają się. Taki peeling działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co jest szczególnie ważne jeżeli chcemy uniknąć blizn. Peeling chemiczny powoduje:

 • poprawę mechanizmów samooczyszczania się skóry
 • zmniejszenie łojotoku
 • działa antybakteryjnie
 • działa silnie przeciwzapalnie
Skóra nastolatka wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia ze strony kosmetologa. Źle dobrane zabiegi mogą tylko pogorszyć sytuację.

Wiemy już jakie zabiegi są dla nastolatka. A czego unikać?

Największym redflagiem kosmetologicznym są zabiegi uniwersalne. Nie istnieją zabiegi uniwersalne nadające się do delikatnej skóry nastolatka. Zabieg dla nastolatka musi być idealnie spersonalizowany. Unikaj wszelkich mieszanek kwasów – kosmetolog powinien zastosować pojedyncze kwasy i połączyć je właściwie w jednej procedurze. Unikaj preparatów „na niedoskonałości” albo „na trądzik”, które są zmieszanymi, różnymi kwasami – nie każdy produkt w składzie będzie dobry do cery nastolatka! Każda skóra jest inna i wymaga dokładnego działania, a nie preparatu stworzonego z myślą o łatwym użyciu przez kosmetyczkę.

Unikaj mikrodermabrazji – skóra nastoletniej osoby źle znosi ścieranie mechaniczne. Najczęściej nie jest to dobry zabieg dla nastolatki.

Nie korzystaj z usług salonu który podczas rozmowy telefonicznej waha się, czy przyjąć na wizytę osobę młodą. Od razu wiemy że dana placówka nie ma doświadczenia i wizyta może się nie udać.

Nie korzystaj z kwasów przeznaczonych do anti-age, intensywnie złuszczających lub agresywnych w działaniu. Do tego typu kwasów należy kwas pirogronowy (obojętnie w jakim stężeniu!), kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Te środki mogą uszkodzić delikatną skórę osoby młodej.

Jak rozpoznasz czy kosmetolog jest kompetentny do zajęcia się skórą nastolatka?

Zwróć uwagę czy osoba, swoim sposobem bycia wzbudza zaufanie. Czy cechuje się wiedzą i kompetentnie odpowiada na pytania. Jeżeli kosmetolog do którego przyszłaś ze swoim dzieckiem, sam nie panuje nad swoją skórą lub przykrywa ją makijażem – uważaj! Oto kilka cech kompetentnego kosmetologa widocznych na pierwszy rzut oka:

 • krótkie paznokcie u rąk – tylko tak kosmetolog bezpiecznie wykona oczyszczanie manualne. Jeżeli kosmetolog wykonuje go dużo w swojej pracy znaczy to, że klienci do niego wracają, i jest w tym doświadczony. Nie byłoby to możliwe z długimi lub przedłużanymi paznokciami.
 • mundurek służbowy – kosmetolog jest jak lekarz, powinien być ubrany w mundurek, mieć zmienione obuwie, spięte włosy i czysty schludny wygląd. Pracujemy z żywą tkanką, oczyszczamy zmiany skórne, maksymalna czystość i septyka to niesłychanie ważna rzecz.
 • zadbana skóra twarzy – kosmetolog zajmuje się problemami skórnymi głównie twarzy, wypryski, trądzik, brzydka cera u kosmetologa nie budzą zaufania. Podobnie jak gruba warstwa makijażu żeby to ukryć.
 • użycie rękawiczek – kosmetolog powinien używać rękawiczek ochronnych. Wszystkie przybory zabiegowe powinny być wyjmowane z opakowań sterylizacyjnych lub być jednorazowe.
Umów nastolatka na bezpłatną diagnozę skóry

Obecnie istnieje możliwość skorzystania z konsultacji kosmetologicznej podczas której wypełnicie ankietę a kosmetolog oceni stan skóry i powie jakie placówka oferuje rozwiązania. Po konsultacji można od razu zostać na zabieg. Podczas takiej konsultacji warto przynieść swoje kosmetyki do analizy. Dzięki temu dowiesz się które kosmetyki są dobre do cery nastolatka. Kosmetolog jest w stanie polecić właściwe preparaty do pielęgnacji domowej, i wykluczyć błędy pielęgnacyjne. Jeżeli brakuje czegoś w twojej domowej rutynie, dobierzemy preparat z naszego sklepu z kosmeceutykami profesjonalnymi. Temat kosmetyków do pielęgnacji domowej cery nastolatka omówiliśmy w tym artykule.

Mamy nadzieję że teraz już wiesz jak pomóc swojemu nastolatkowi cieszyć się życiem i zapomnieć o niedoskonałościach!

Do zobaczenia w Healthy Beauty ♥