Jak usunąć przebarwienia skóry. Diagnostyka i leczenie.

Wiosna, lato, jesień, zima – o skórę trzeba dbać o każdej porze roku, jednak przyjęło się, że to właśnie jesienią szczególnie zwracamy uwagę na diagnostykę i terapię przebarwień skóry. Problem ten dotyka coraz większą ilość kobiet i mężczyzn, co powoduje, że sięgają po szybkie kuracje dające błyskawiczne efekty. Istnieje wiele kuracji dających rezultat natychmiastowego rozjaśnienia skóry jednak aby skutecznie rozwiązać problem przebarwień należy dotrzeć do źródła problemu. Jedynie rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyn w oparciu o wiedzę na temat funkcjonowania skóry oraz procesów powstawania przebarwień, da długotrwałe rezultaty. Dzięki kompleksowemu podejściu do klienta eksperci Healthy Beauty potrafią dobrać odpowiednią formę terapii i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

Problemy z kolorytem skóry dotyczą osób w różnym wieku i z praktycznie każdym rodzajem skóry.  Najczęstszym problemem jest utrata naturalnego blasku cery. W warstwie rogowej dochodzi do kumulacji komórek co wpływa na wygląd cery – traci naturalny blask, szarzeje, sprawia wrażenie zrogowaciałej. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, wynika to z procesów starzenia się skóry oraz spowolnienia procesów regeneracji komórkowej. Po drugie, dochodzą do tego najczęściej dodatkowe czynniki takie jak nadmierna ekspozycja skóry na promienie słońca, wpływ zanieczyszczenia środowiska czy metali ciężkich, niekorzystne warunki zewnętrzne, stres, przemęczenie, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów, brak nawodnienia itp.

Drugą grupą problemów skórnych są przebarwienia. Są wynikiem zaburzeń procesu melanogenezy a więc produkcji brunatnego barwnika skóry, produkowanego przez komórki warstwy podstawnej naskórka. To złożony proces na który wpływa wiele czynników, głównie promieniowanie UV – nadmierna ekspozycja na promieniowanie oraz niedostateczna fotoprotekcja skóry są przyczyną występowania przebarwień u ponad 60% pacjentów. Sporą grupę stanowią także osoby ze specyficznym odcieniem karnacji – ciemniejszą, oliwkową czy bardziej żółtą. Pozostałe przyczyny to zaburzenia hormonalne, niehigieniczny tryb życia oraz procesy starzenia skóry. Zanim przystąpimy do terapii należy ocenić na jakiej głębokości znajdują się zmiany – w tym celu ekspert Healthy Beauty stosuje tzw. lampy Wooda. Emitują one promieniowanie nadfioletowe, w którym przebarwienia naskórkowe widocznie ciemnieją. To właśnie te zmiany pigmentacyjne można zredukować skutecznie, oczywiście po przeprowadzeniu starannej diagnostyki.

Przebarwienia skóry należy odróżnić od tzw. plam starczych – choć wyglądają podobnie, to ich geneza jest zupełnie inna. Za ich obecność odpowiada nadmierne odkładanie się lipofuscyny – to żółtobrązowy barwnik powstający w wyniku utleniania białek i lipidów w procesach komórkowych. Naturalne mechanizmy obronne skóry pomagają się go pozbyć – np. poprzez działanie antyoksydantów (zmniejszają proces utleniania) lub proteasomów (usuwają barwnik z komórek). Niestety, w miarę upływu czasu procesy te stają się mniej efektywne przez co dochodzi do kumulacji lipofuscyny w skórze – pojawiają się wówczas ciemne nieregularne plamy.

Jak sobie radzić z przebarwieniami skóry?

W przypadku problematycznej pigmentacji skóry potrzebna jest odpowiednia diagnostyka i wielokierunkowe działania terapeutyczne. W Healthy Beauty kierujemy się zasadą profesjonalnej i ukierunkowanej na problem pomocy, co znajduje odbicie w szczegółowo przeprowadzonym wywiadzie oraz rzetelnej analizie wszystkich informacji uzyskanych od klienta. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na to, które czynniki mają największy wpływ na powstawanie problemu. Bardzo często niewłaściwe nawyki klienta mogą powodować nawracanie zaburzeń. Nasz ekspert pełni rolę wspierającą i edukacyjną jednocześnie – poprzez szczegółowe zalecenia odnośnie fotoprotekcji (zarówno całorocznej jak i sezonowej), przez rekomendację konkretnych działań – zabiegów oraz produktów, które zredukują objawy. Tutaj szczególnie warto wspomnieć o dobroczynnym efekcie np. zabiegów złuszczających, które stosowane regularnie dają dobre efekty. W przypadku produktów nasi eksperci polecają takie, których formuła oparta jest o składniki ingerujące w proces melanogenezy – do najbardziej znanych należy witamina C, wyciąg z kawioru limonkowego czy niezwykle skuteczne wyciągi z czerwonych alg. Wreszcie odpowiednia pielęgnacja domowa – dzięki niej utrzymane zostają osiągnięte dobre zmiany, wspierające procesy odnowy komórkowej cery. Niezwykle istotne są dobre nawyki pielęgnacyjne i dietetyczne – prawidłowy bilans wodny oraz odpowiednia dieta umożliwią odzyskanie blasku skórze na długi czas, oraz podniosą efektywność zabiegów gabinetowych. W gronie ekspertów Healthy Beauty znajdują się także dietetycy – profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem i holistycznym podejściem do każdego klienta. Dzięki ich wsparciu kuracje cer z przebarwieniami i zaburzeniami pigmentacji są bardziej efektywne a ich skutki trwają o wiele dłużej niż przy zastosowaniu wyłącznie jednej ścieżki działań (np. samych zabiegów złuszczających lub stosowania radykalnej diety).

Jak się wam podoba taka strategia?