Czysty i zadbany gabinet czyli dezynfekcja i higiena na najwyższym poziomie

Jakiś czas temu jedna z naszych klientek wyraziła swoje obawy odnośnie preparatów do dezynfekcji stosowanych w salonach piękności. Kierowała się głównie informacjami pozyskanymi z internetu, opisującymi głównie szkodliwość tzw. aldehydów. Rozmowa z nią stała się inspiracją do stworzenia niniejszego tekstu. W jaki sposób w gabinetach odnowy biologicznej przeprowadza się dezynfekcję? Jakie preparaty się używa w tym celu? Zapraszam do lektury.

Czysto, czyściej, najczyściej?

W każdym salonie piękności pracownicy nieustannie mają kontakt z chemicznymi substancjami – są to zarówno kosmetyki, farby czy utrwalacze jak i środki do dezynfekcji. Ostatnimi czasy bardzo duża uwagę poświęca się podnoszeniu jakości świadczonych usług w tym – poprawiania standardów higienicznych w gabinetach usługowych naszej branży. Dotyczy to zarówno salonów piękności, gabinetów kosmetycznych, studiów tatuażu czy salonów fryzjerskich. Także w Healthy Beauty obowiązują procedury dotyczące sterylizacji narzędzi, odkażania powierzchni czy dezynfekcji rąk oraz skóry. Nasi pracownicy przechodzą regularne szkolenia z zakresu procedur higienicznych – poddawani są też kontrolom, które z roku na rok są coraz bardziej restrykcyjne. Nic dziwnego – bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas absolutnym priorytetem.

Klawy autoklaw – pomocnik kosmetologa

Czy wiesz czym jest autoklaw? To urządzenie do sterylizacji pod wpływem pary wodnej w wysokiej temperaturze – polskie prawo nakazuje by taki sprzęt znajdował się wszędzie tam, gdzie wykonywane są zabiegi na ludzkiej skórze. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Zdrowia  w sprawie szczególnych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. W Healthy Beauty również posiadamy autoklaw do sterylizacji używanych narzędzi. Działanie sterylizacyjne autoklawu polega na wykorzystaniu pary wodnej o odpowiedniej temperaturze, pod ciśnieniem – w ten sposób niszczone są białkowe struktury mikroorganizmów. Dzięki temu z powierzchni wysterylizowanych przedmiotów usunięte są wszystkie mikroorganizmy – bakterie, wirusy oraz grzyby a także ich formy przetrwalnikowe (tzw. spory). Jeśli jesteś zainteresowany tym sposobem sterylizacji lub chcesz uzyskać dodatkowe informacje na ten temat skontaktuj się z nami – nasi specjaliści odpowiedzialni za procedury higieniczno – sanitarne udzielą wszelkich potrzebnych informacji.

Czy dezynfekcja nas truje? Fakty i mity dotyczące preparatów do dezynfekcji.

Standardowym elementem wyposażenia gabinetów kosmetycznych są środki używane do dezynfekcji. W zależności od funkcji i przeznaczenia zawierają różne substancje czynne. I tak preparaty do odkażania powierzchni z reguły zawierają alkohole lub czwartorzędowe środki amoniowe. Środki stosowane do dezynfekcji rąk i antyseptyki skóry również są roztworami alkoholi (o odpowiednim bezpiecznym dla skóry stężeniu), natomiast produkty używane do mycia i dezynfekcji narzędzi produkowane są na bazie aldehydów, alkoholi aromatycznych czy amin. Swego czasu to właśnie aldehydy zostały uznane za wokół preparaty niebezpieczne dla zdrowia, potencjalnie karcerogenne. Czy jest tak w rzeczywistości?

Czym są aldehydy? Są to związki organiczne, które zawierają tzw. grupę karbonylową – złożoną z węgla, wodoru i tlenu. Im łańcuch dłuższy tym bardziej „pachnące” molekuły – aldehydy znajdziemy bowiem w wielu naturalnych zapachach, są ich organicznymi komponentami (np. w cynamonie czy płatkach róż). Oczywiście istnieje też spora grupa aldehydów syntetycznych, produkowanych w laboratoriach. Co ciekawe, kultowe perfumy Chanel No 5 z 1921 roku w swoim składzie zawierają aldehydy właśnie. Substancje te tworzą bardzo bogatą i różnorodną grupę pod względem budowy, działania oraz szkodliwości – te najbardziej szkodliwe znajdują się w smogu czy dymie tytoniowym a także jako efekt uboczny nadużycia alkoholu i to produkowany w wątrobie!

Czy wiesz, czym dezynfekujesz?

W 2016 roku opublikowano listę tzw. karcerogennych (rakotwórczych) substancji, na której z znalazły się dwie substancje aldehydowe: formaldhedyd i acetaldhedyd. Żaden z nich nie jest obecnie dopuszczony do stosowania w dezynfekcji. Wynika to z coraz bardziej restrykcyjnych dyrektyw w zakresie przestrzegania standardów higienicznych. Coraz częściej prowadzone są specjalistyczne szkolenia z zakresu stosowania  prawidłowych procedur higienicznych. Producenci szczegółowo opisują zalecane środki ostrożności tak, by w trakcie ich wykorzystywania nie narażano ani personelu ani klientów na niebezpieczeństwo. Pracownicy musza mieć podstawową wiedzę z zakresu środków ochrony osobistej a także zasad bhp przy ich stosowaniu – w Healthy Beauty pracownicy regularnie przechodzą takie szkolenia, dzięki czemu personel jak i klienci mogą czuć się bezpiecznie.

Przy stosowaniu produktów do dezynfekcji obowiązuje zasada dokładnego zapoznania się z etykietą i składem używanego produktu. Dzięki temu znany jest rodzaj środka zastosowanego do produkcji a zdobyta w trakcie szkoleń wiedza, pozwala pracownikowi na prawidłowe zastosowanie preparatu. Efekt? Czystość i bezpieczeństwo dla wszystkich naszych klientów i pracowników. Jeśli chcesz sprawdzić naocznie zapraszamy do nas! Możesz też przeczytać opinie od naszych klientów umieszczone na naszej stronie internetowej.