Keratolityczna rola peelingów chemicznych w leczeniu trądziku
Keratolityczna rola peelingów chemicznych w leczeniu trądziku
Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry, która dotyka niemal 100% populacji, zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Jego powstawanie jest związane z wieloma czynnikami, takimi jak nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zaburzenia keratynizacji, kolonizacja skóry przez bakterie Cutibacterium acnes, czynniki genetyczne oraz hormonalne. W leczeniu trądziku coraz większą rolę odgrywają peelingi chemiczne, które dzięki działaniu keratolitycznemu wpływają na główne mechanizmy rozwoju tego schorzenia. Jakie jest dokładne działanie peelingów chemicznych na skórę i jaką odgrywają rolę w leczeniu trądziku? Tego dowiesz się poniżej.
Jak powstaje trądzik?
Trądzik rozwija się na skutek kompleksowego procesu obejmującego kilka kluczowych kwestii:
– Nadmierna produkcja łoju: Nadmiar łoju sprzyja zatykaniu ujść mieszków włosowych powodując zaskórniki, które mogą się przekształcić w stan zapalny. Aktywność gruczołów łojowych może się zmieniać pod wpływem:
– zaburzeń hormonalnych (głównie okres dojrzewania, okres ciąży, zmiany podczas cyklu miesiączkowego, nadmierny stres)
– niewłaściwej diety (żywienie niedostarczające organizmowi odpowiedniej ilości wartości odżywczych, picie niewystarczającej ilości wody, oraz spożywanie produktów wysoko przetworzonych i o wysokim indeksie glikemicznym może sprzyjać nadmiernej aktywności gruczołów łojowych)
– niewłaściwej pielęgnacji (stosowanie produktów, które wysuszają skórę sprzyja większej aktywności gruczołów łojowych)
– czynników genetycznych
– Zaburzenia keratynizacji: Martwe komórki naskórka gromadzą się w mieszku włosowym, tworząc zrogowaciałą warstwę i uniemożliwiając swobodne wydostawanie się łoju. Powstaje mikrozaskórnik (wykwit prekursorowy w trądziku), który może przekształcić się w zaskórnik otwarty, zamknięty, grudkę lub krostkę. Stworzone warunki sprzyjają kolonizacji bakteryjnej w gruczołach łojowych przez maczugowce beztlenowe z gatunku Cutibacterium acnes. Drobnoustroje te wytwarzają czynniki prozapalne w postaci enzymów modyfikujących skład wydzieliny łojowej oraz czynniki chemotaktyczne dla komórek układu immunologicznego wytwarzających liczne cytokiny prozapalne.
Peelingi chemiczne w leczeniu trądziku
Peelingi chemiczne to zabiegi polegające na kontrolowanym złuszczaniu naskórka za pomocą kwasów o różnym stężeniu i rodzaju. Peelingi chemiczne działają bezpośrednio na przyczynę powstawania trądziku – nie dopuszczają do gromadzenia się łoju w mieszkach włosowych, które się blokują. W leczeniu trądziku najczęściej stosuje się kwasy o działaniu keratolitycznym, czyli powodującym usunięcie lub ścieńczenie powierzchownych lub głębszych warstw naskórka (zależy to od rodzaju kwasu). Działanie keratolityczne rozpuszcza masę rogowo-łojową, zapoczątkowując pasmo procesów naprawczych w skórze. Kwasy osłabiają połączenia między korneocytami (martwymi komórkami naskórka), co ułatwia jego złuszczanie i odblokowanie porów. Niektóre kwasy ograniczają aktywność gruczołów łojowych, co redukuje nadmiar sebum. Zmieniają one również pH skóry, tworząc środowisko niekorzystne dla bakterii Cutibacterium acnes. Dzięki temu zmniejsza się oddziaływanie mediatorów zapalnych powodujących stan zapalny oraz następuje stymulacja procesów odnowy skóry.
Podsumowanie
Peelingi chemiczne, dzięki swojemu keratolitycznemu działaniu, stanowią skuteczną metodę wspomagającą leczenie trądziku. Redukują nadmiar łoju, odblokowują pory, hamują namnażanie bakterii i zmniejszają stany zapalne. Są to zabiegi, które nie tylko poprawiają kondycję skóry, ale również zapobiegają nawrotom trądziku. Regularne stosowanie peelingów chemicznych pozwala na uzyskanie zdrowszej, gładszej skóry i poprawę jej wyglądu na długi czas.